Championship Weekend (Reserve Cup and Shield)

Friday night

A week-end of championship activity starting on Friday evening with the second round of the reserve competitions in the new look, round robin schedule.

The reserve competition (Cup and Shield) is to complete the second round on Friday evening to initiate a full week-end of action.

In the Cup section 1 the meeting of St Gall’s and Lamh Dhearg catches the eye as the Hannahstown men visit the Lower Falls and a close one looks in prospect.

Both collected wins in their opening games with the Milltown men gaining the verdict over Gort na Mona whilst the Hannahstown side got the better of the visiting Aghagallon with the Gall’s just getting the nod.

Casement’s impressed in their opening round win over St Enda’s and they may well add another win as they visit Aghagallon with home advantage possibly tipping the balance as the Glengormley side entertain Gort na Mona.

Kickham’s Creggan get the nod as they entertain St. Mary’s Ahoghill with both teams losing last Friday night but home advantage should tip it the Kickham’s way

In section two Rossa entertain a St Brigid’s side who looked good in their opening game and the visitors get the nod at the expense of Rossa who enjoyed a bye in the first round.

Dunloy impressed in the first round of the Shield competition, (section one)  and they will  look to continue in the same positivity as they travel to Moneyglass in this one.

The St Ergnat’s men raised a handful of green flags in their opening round victory at the expense of Glenravel and this looks a close one.

In the other game All Saint’s will look for better as they host Glenravel as both seek a positive return with home advantage possible tipping the balance in favour of the Con Magees.

In section two Glenavy may well gain the day as they welcome their neighbours, and close rivals St James Aldergrove to their Chapel Hill abode with Randalstown based Tir na nOg suggested as possible winners as the Whitehill men visit St Paul’s.

Friday 24th July

Reserve Cup (round two) all games at 7.30pm

Section 1

St Gall’s v Lamh Dhearg

St Mary’s Aghagallon v Casement’s Portglenone

St Enda’s Glengormley v Gort na Mona

Section 2

Kickham’s Creggan v St Mary’s Ahoghill

O’ Donovan Rossa v St Brigid’s

Reserve Shield (round two)

Section One

All Saint’s Ballymena v Con Magees Glenravel

St Ergnat’s Moneyglass v Cuchullian’s Dunloy

Section 2

St Joseph’s Glenavy v St James Aldergrove

St Paul’s v Tir na Nog Randalstown

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.