Football championship qualifiers nearing completion

 (Sunday 19th September)

The football championship qualifiers are nearing completion and places in the knock-out stages should look clearer come Sunday night though nothing will have been definitely decided.

Championship games in the under-20, under-17, as well as under-15 are also on the clar for a bust week-end of activity.

Sunday 19th September (all games at 2.00pm)

Northern Switchgear Senior Football Championship

Group One

St John’s v St Ergnat’s Moneyglass

St. John’s are already through to the semi-final of the Hurling championship and will be hoping to do the same in the Football when they play hosts to Moneyglass in this one.

The Whiterock road men recorded a win over the South West side a few weeks ago and will start this one as firm favourites to make it a double.

Moneyglass have shown improvement following a poor start to their championship campaign but a home win is anticipated.

Erin’s Own Cargin v O’ Donovan Rossa

Reigning champions Erin’s Own Cargin have one foot already in the quarter final and they will welcome Rossa to Toome for this round four game unbeaten to date.

Rossa have already qualified for the hurling championship semi-final but although they will give this assignment their best effort a home win looks most likely.

Group Two

St Mary’s Ahoghill v St Brigid’s

Having gained victory over neighbours Casement’s last time Ahoghill remain in championship contention as they welcome St Brigid’s to Cloney.

St Mary’s men were excellent against Casement’s last time and a similar result here would see them through to the quarter-final.

St Brigid’s recorded a five point victory over Ahoghill at Musgrave Park but they may well struggle to make it a double this time at Cloney with a home victory possible.

Group Three

St James Aldergrove v St Mary’s Aghagallon

Aldergrove have lost all three games in their championship campaign to date and they will hope to break their duck from the visit of Aghagallon.

St. James’ are difficult to beat in Crumlin and have a talented squad at their disposal.

Aghagallon are third in Group 3 at present and would need to win by a big margin if they are to finish in second place and I would expect them to edge this one while keeping a keen eye on the result from the Lamh Dhearg v St. Enda’s game..

Lamh Dhearg v St Enda’s Glengormley

St. Enda’s defeated Lamh Dhearg in the corresponding and they will travel to Hannastown hoping to make it a double. A win for either side would see them top the group while a draw would be enough to give both a qualifying place.

St Enda’s will ask questions of the home side but Lamh Dhearg are more than a match for most at home and can win this one to top the group.

Group Four

Gort na Mona v St Gall’s

Gort na Mona have no points to date as they welcome St Gall’s.

They fared badly when they visited Milltown in the second round and will be hoping for improvement at Enright Park affair.

St Gall’s, with a foot already in the quarter finals and a probable meeting with Cargin will start as firm favourites and they should prevail.

OB Construction Intermediate Football Championship (all games at 2.00pm)

OB CONSTRUCTION IFC

Group One

St Teresa’s v All Saint’s Ballymena

A win here would put group leaders All Saints in a strong position and while St. Teresa’s are never easy beaten on the Glen Road the visitors should edge this one.

Michael Davitt’s v Tir na nOg Randalstown

Davitt’s have improved as the season progressed but Tir na nOg travel in need of a win to keep them in qualification contention and the Randalstown side can get the win.

Con Magees Glenravel v Kickham’s Ardoyne

Like All Saints and Tir na nOg, Glenravel can’t afford a slip up here and home advantage should be enough to give them a win over the visiting Kickham’s.

Group Two

Patrick Sarsfield’s v Cuchullian’s Dunloy

Sarsfield’s top Group 2 but face a Dunloy side who suffered a surprise defeat at home to St. Paul’s with the visitors needing the win to give them a chance of a place in the semi-finals and can’t be ruled out.

St Josephs Glenavy v St Patrick’s Lisburn

Bragging rights are the prize here with both sides out of qualification contention and Glenavy should edge it at Chapel Hill.

GYMCO Junior Football Championship (all games at 2.00pm)

Group One

Patrick Pearses v Cardinal O’ Donnell’s

Pearses top the group at present and the league finalists can take the points here to keep the Junior Championship ambitions alive.

Wolfe Tones v St Comgall’s Antrim

St. Comgall’s are unbeaten to date and anything other than a win over new boys Wolfe Tones would be a major upset.

Group Two

St Agnes v St Malachy’s

St. Agnes’ have had a good season to date and should win this one against a St. Malachy’s side who have struggled recently for results.

Eire Og v St Mary’s Rasharkin

Rasharkin suffered a couple of defeats in the league in visits to the city but went on to win the league  and are unlikely to slip up in this one and a win for the Dreen side looks the likely result.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.